Tämä sivusto käyttää evästeitä
1) sivuston käytön mahdollistamiseksi ja
2) kävijäseurannan toteuttamiseksi. Kävijäseurannan tietoja käytetään sivuston kehittämiseen ja toimivuuden ylläpitämiseksi.
3) mainonnan vaikuttavuuden arvioimiseksi ja kohdentamiseksi.
Voit lukea lisää tietosuojakäytänteistä täältä.
#alekapina
Black Fridayta (ja mustaa viikkoa ja mustaa kuukautta ja alemaanantaita ja kybertiistaita ja mitä näitä nyt on) odotellessa me taas täällä pohdittiin, että mitä pitäisi tehdä. Ottaa kantaa vai olla ottamatta, alistua globaaliin alesirkukseen, koska ”kaikki muutkin”, sulkea verkkokauppa päiväksi ja mennä kahville vai kehitellä jotain ihan muuta. Päätimme kehitellä jotain ihan muuta ja syntyi #alekapina.
Pakkoalet pakottavat pienen toimijan polvilleen
Ollaan vuosikausia laitettu sekä sydän että kaikki työ- ja aika paljon vapaa-aikaammekin siihen, että voidaan valmistaa sulle tunteisiin meneviä paperituotteita ja mielellään vielä Suomessa tai niin lähellä Suomea kuin kukin tuote ja sen sielu vaan antaa myöten.
Mitä siis tapahtuu, kun maailmanlaajuinen alennussirkus valtaa markkinat jo pahimmillaan marraskuun alussa? No se, että me ei voida millään kilpailla isojen toimijoiden kanssa. Eikä niiden pientenkään, jotka rynnistävät mukaan, koska on pakko.
Hinnat, ehkä joskus hieman koviltakin tuntuvat, on laskettu niin, että me pystytään tuottamaan näitä tuotteita jatkossakin ja niistä jäisi verojen, kulujen, oman työn ja tuotannon jälkeen edes jonkinlainen kate sekä meille että jälleenmyyjälle. En tiedä oletko perehtynyt katelaskentaan mutta voin kertoa, että ne molemmat jäljelle jäävät siivut (siis meidän ja jälleenmyyjän) on edelleen aika pieniä. Niistä ei siis kauheasti aleja revitä vaikka se oiskin tosi kivaa.
Aleissa on myös sellainen haaste, että jos jokaikiseen alepäivään lähtee mukaan, niin kohta kaikki odottaa vaan aleja. Homma ei kuitenkaan pidemmän päälle toimi niin, vaan tekemisen, tuotannon, myymisen ja toiminnan pitäisi olla enemmän tai vähemmän jatkuvaa. Mieluummin enemmän.
Me haluamme itse päättää alennuksistamme
Ja on meilläkin aleja aina välillä. Ne on ihan jees silloin, kun me voidaan itse päättää mitä ja milloin alennamme ja etenkin miksi. Usein esimerkiksi tuotantoerän hännänhuiput myydään mieluummin alella uusiin koteihin kuin heitetään roskiin ja viimeisimpänä lisättiin myös ihan oma outlet-kategoria kakkoslaatuisille tuotteille, joita voit halutessasi pelastaa nimellisellä hinnalla.
Mutta pakkoale siksi, että koko marraskuu on muuttunut yhdeksi suureksi alennusmyynniksi kesäaleista, tammialeista, joulualeista, sesonkialeista, pääsiäisaleista ja muista nyt puhumattakaan. Ei käy!
Alekapina
Kysyimme myös sinun mielipidettäsi tähän asiaan ja instan puolella syntyikin vilkasta keskustelua tästä kulutushysteriasta. Me haluamme kannustaa harkittuihin ostopäätöksiin ja sellaisten tuotteiden hankkimiseen, jotka aidosti joko auttavat tai ilahduttavat sinua arjessa (mieluiten tietysti molempia yhtä aikaa).
Kommenttienne innoittamana päätimme siis taistella tuulimyllyjä vastaan ja käydä alekapinaan. Me haluamme jatkossakin päättää aleistamme itse ja kannustaa tekemään mieluiten normaalihintaisia hankintoja kotimaisilta toimijoilta, jotta näitä ihania tuotteita ja toimijoita on jatkossakin olemassa ja saatavilla.
Miten voin osallistua alekapinaan?
Ja hei, alekapinaan voit osallistua muinakin päivinä kuin tulevana perjantaina. Voit myös tägätä yrityksiä, joista aiot shoppailla ilman aleja tai yrityksiä, joista olet hiljattain tehnyt normaalihintaisia ostoksia.
Materiaalit ovat myös vapaasti tallennettavissa, käytettävissä ja jaettavissa omissa kanavissasikin. Lisäämme instan puolelle myös stooreihin sopivat versiot. Ja jaamme toki myös omat ostoksemme instassa samassa kapinahengessä.
Oispa ihanaa jos tämä herättäisi vastakaikua muissakin kuin meissä, tuu siis mukaan alekapinaan!
Lataa tästä PDF-muotoiset, itse tulostettavat #alekapina-sivut
Seuraa Ainoaa instassa täällä.
1 replies to “#alekapina”
Pingback: Ainoan vähiten myyvät tuotteet - Ainoa
Related Posts
Ainoan kesälähettiläät | Esittelyssä huikea Suvi
If it’s not a hell yes, it’s a no. Tämä voimalause pätee NIIN moneen asiaan ja kesälähettiläät on ehdottomasti yksi tämän vuoden HELL YES -asioista. Tässä heistä seuraava eli Suvi!
Ainoa Epic Xmas Tour 2021
Tänä vuonna tuotteemme matkaavat meidän sijastamme mutta melkoinen kiertue tästä tulee joka tapauksessa. Tsekkaa keikkapaikat tästä ja nappaa samalla ohjeet siitä, miten voit osallistua juhlavuosikilpailuumme!
Aura notebook Northern Lightsille Red Dot Design Award eli huikee kansainvälinen tunnustus (ja kreisit bileet)
Aura notebook Northern Lights sai Red Dot Design Awardin ja minä matkustin Saksaan Esseniin juhlimaan sitä oikein olan takaa! Kurkkaa kuvaterkut Alvar Aallon suunnitteleman oopperatalon punaiselta matolta sekä UNESCOn maailmanperintökohteessa eli Zollvereinin kaivosalueella pidetyistä jatkobileistä!